Ruchoma bryła

flexahedronPrezentowana bryła nazywana jest flexahedronem lub kalejdocyklem. Jest to ruchoma bryła składająca się z pierścienia czworościanów połączonych w ten sposób, że można je obracać. Możliwość zmiany kształtu wynika z budowy wielościanu a nie (jak możnaby przypuszczać) z właściwości tworzywa z jakiego wykonana jest bryła. Patrząc na animację stawiamy sobie pytanie: jak to jest zrobione ? Otóż nie jest to nic nadzwyczajnego i trudnego do realizacji, wystarczy kartka papieru, klej i szczypta motywacji aby przekonać się, że samemu można wykonać całkiem efektowną ruchomą bryłę geometryczną. Opis procedury wykonania takiej bryły znajdziesz w tym artykule.

Najpierw trzeba pobrać gotowy szablon ze wzorcem omawianej bryły. Przygotowaliśmy do wyboru dwa szablony: jeden ze szkicem siatki modelu i drugi pokolorowany gotowiec. Wybrany szablon należy wydrukować na sztywnym papierze, niekoniecznie w prezentowanej wielkości.
flexahedron1.jpg

 

Następnie wycinamy szablon i robimy zagięcia wzdłuż wszystkich zaznaczonych linii siatki. Wszystkie zagięcia należy wykonać zarówno w jedną jak i w drugą stronę. Ułatwi to znacznie sklejanie modelu.

 

flexahedron2.jpg

 

Teraz pozostaje nam już tylko skleić model. Klej nanosimy na trójkątne obszary zaznaczone na szablonie i przykładamy do powierzchni rombów z przeciwnego brzegu szablonu, próbując zrobić coś w rodzaju "rury", co jednak w rzeczywistości żadną rurą nie jest.

 

flexahedron3.jpg
flexahedron4.jpg

W końcowym etapie, częściowo otrzymany model zaginamy w pierścień i sklejamy ostatnie wypustki z klejem w ten sposób, że wkładamy je do środka na drugim końcu naszej "rury". W efekcie otrzymaliśmy naszą obrotową bryłę zwaną flexahedronem.
Gdy klej dobrze wyschnie możemy zacząć bawić się otrzymanym modelem i obracać jak na przedstawionej prezentacji wyżej.
flexahedron5.jpg

Życzę przyjemnej zabawy!
RGM.